15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://etradepro.pl 300 true 0

Na jakie parametry zwracać uwagę wybierając akumulator samochodowy?

Co kilka lat w każdym samochodzie należy wymienić akumulator. Wybierając nowy sprzęt należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, dzięki którym samochód będzie pracował w poprawny sposób, a my nie będziemy mieli problemów chociażby z jego zapaleniem.

Podstawowe parametry akumulatorów

Akumulatory samochodowe bez względu na producenta muszą posiadać opisane pewne parametry. Akumulator każdej firmy, o podanych parametrach zgodnych z naszym samochodem powinien działać prawidłowo. Do podstawowych parametrów technicznych akumulatora zaliczamy:
– napięcie znamionowe,
– pojemność akumulatora,
– prąd rozruchowy,
– zastosowana norma.

Napięcie znamionowe

Akumulator w samochodzie musi posiadać napięcie zgodne z instalacją elektryczną. W większości samochodów osobowych będzie to 12 V.

Pojemność akumulatora

Jest to bardzo istotny parametr akumulatora. Wielkość ta wyrażana jest w amperogodzinach. Im wartość jest większa, tym większa pojemność akumulatora. Należy jednak dobrać ją odpowiednio do wielkości silnika i zapotrzebowania danego modelu samochodu na energię. Dobranie baterii o zbyt dużej pojemności może doprowadzić do sytuacji, w której będzie on ciągle niedoładowany. Natomiast akumulator o zbyt małej mocy może szybko rozładowywać się szczególnie jeśli włączymy radio, klimatyzację i inne odbiorniki prądu na raz. W związku z tym pojemność akumulatora powinna być dobrana według zaleceń producenta lub jedynie o kilka procent większa.

Prąd rozruchowy

Wartość prądu rozruchowego określa maksymalny krótkotrwały wydatek prądowy możliwy do osiągnięcia przez baterię. Parametr ten powinien być dopasowany do wielkości silnika. Z reguły samochody z silnikami Diesla potrzebują akumulatorów z prądem rozruchowym o wyższej wartości.

Zastosowana norma

Producenci akumulatorów określają wartość prądu rozruchowego według norm. W większości opierają się na normie EN, ale zdarzają się również modele, w których wartość ta wyznaczona jest w oparciu o normy SAE lub DIN. Wartość prądu rozruchowego może różnić się w zależności od przyjętej metody wyznaczania.

Previous Post
Rodzaje modnych spódnic na wiosnę
Next Post
Najpiękniejsze atrakcje Brazylii