15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://etradepro.pl 300 true 0

Napowietrzanie trawnika. Co to jest i jak wykonywać?

Aereacja, czyli inaczej napowietrzanie trawnika to nakłuwanie ziemi specjalnymi kolcami. Ma ona na celu rozluźnienie gleby, tak aby do korzeni trawy w łatwiejszy sposób mogło docierać powietrze, woda i nawozy. Dzięki temu zabiegowi trawnik będzie silniejszy i szybciej odzyska ładny wygląd szczególnie po zimie.

Czym jest aeracja?

Aeracja jak już wcześniej wspomniano jest to proces nakłuwania darni w celu lepszego wzmocnienia trawy i lepszego rozprowadzenia składników odżywczych. Zabieg ten jest szczególnie polecany do trawników, które są intensywnie użytkowane.

Kiedy wykonać aerację?

Aerację powinno wykonywać się co najmniej dwa razy w roku. Przede wszystkim zabieg ten powinien być wykonany po zimie, w momencie gdy przyjdzie wiosna i trawa zaczyna rosnąć. Pozwoli to na lepsze wchłonięcie pierwszej dawki nawozu i szybszy wzrost trawy i odbudowę po zimie. Drugi raz aerację warto wykonać późnym latem, tak aby wzmocnić trawę przed zimą.

Jak wykonać aerację?

Przed zabiegiem aeracji należy możliwie krótko ściąć trawę. Optymalna jest długość około 2-3 cm. Dzięki temu w prosty sposób kolce będą mogły dostać się głęboko w darń, a trawa nie zostanie wygnieciona. Dodatkowo przed aeracją trawę należy podlać, lub wykonywać zabieg po deszczu, jednak dopiero w momencie gdy wierzchnia warstwa jest sucha.

Narzędzia do aeracji

Jeśli posiadamy niewielki trawnik aerację można wykonać specjalnymi butami z kolcami. Przymocowuje je się do normalnych butów za pomocą pasków, a następnie należy równomiernie chodzić po całej powierzchni trawnika wbijając kolce w ziemię. Proces ten może być uciążliwy w przypadku dużych trawników. Wtedy warto zaopatrzyć się w aerator. Jest to specjalne narzędzie dzięki któremu sprawnie można przeprowadzić proces aeracji na dużej powierzchni. Urządzenie to często mylone jest z wertykulatorem. Jednak w przeciwieństwie do aeratora, wertykulator nacina darń. Specjalne ostrza nacinają ją i wyrzucają na wierzch lub do specjalnego pojemnika mech, chwasty i martwe pozostałe w trawniku części roślin.

Next Post
E-mail marketing. Dlaczego warto go stosować?